Opiekun nieformalny / faktyczny osoby niesamodzielnej zamieszkały na terenie Gminy Miejskiej Kraków lub Gminy Wieliczka.
Szkolenia indywidualne odbywają się w miejscu świadczenia opieki nad osobą niesamodzielną (np. w domu osoby niesamodzielnej/opiekuna).
Szkolenia prowadzone przez doświadczony personel Miejskiego Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych : pielęgniarkę i rehabilitanta, każda z tych osób przeprowadzi 3 godzinne szkolenie praktyczne.
Podczas szkoleń prezentowany będzie również krótki film instruktażowy.
Planowana liczba osób objętych wsparciem: 96 opiekunów.
Szkolenia grupowe odbywają się w siedzibie Miejskiego Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie przy ul. Wielickiej 267.
Szkolenia dwudniowe, w grupach 8-osobowych, prowadzone przez: psychologa (4 godz.), pielęgniarkę (4 godz.) i rehabilitanta (8 godz.). W trakcie szkolenia zapewniony zostanie catering, składający się z przerwy kawowej i lunchu. Każdy uczestnik otrzyma materiały szkoleniowe. Po zakończeniu szkolenia wydawany będzie certyfikat potwierdzający uzyskane kompetencje. Warunkiem ukończenia szkolenia będzie pozytywny wynik testu kompetencji. Szkolenia obejmować będą m.in. następującą tematykę:
Planowana liczba osób objętych wsparciem: 192 opiekunów.
PROCEDURA REKRUTACYJNA
Z uwagi na fakt, iż opiekun nieformalny jest uczestnikiem projektu zawsze z osobą niesamodzielną, powyższe oświadczenia należy złożyć również w stosunku do podopiecznego wraz z wypełnioną listą podstawowych czynności dnia codziennego, opracowaną z wykorzystaniem czynności wylistowanych w ramach skali KATZA (ADL), wg której ocenia się stopień niesamodzielności, poziom radzenia sobie z podstawowymi czynnościami samoobsługowymi.
Wzory wszystkich oświadczeń znajdują się w Formularzu zgłoszeniowym.
Osoba spełniająca dane kryterium otrzymuje 1 pkt., który mnożony jest przez następujące wagi:
K.P.1 – waga 3,
K.P.2 – waga 2,
K.P.3 – waga 2,
K.P.4 – waga 3,
K.P.5 – waga 1,
K.P.6 – waga 1.
Punkty podlegają sumowaniu.
Weryfikacja dokumentów przez wyznaczony zespół pracowników Miejskiego Centrum Opieki.
Ustalenie kwalifikowalności uczestnika/ów względem poszczególnych usług wsparcia.
Zakwalifikowanie opiekuna do udziału w projekcie.
Szczegółowe zasady zawarto w Zasadach uczestnictwa i świadczenia usług